26 Temmuz 2014 Cumartesi

İlk Merhaba Deyiş

Merhabalar…
Sessizliğin geçerli olduğu bugünlerde yazmak çok zor oluyor…Biyoinformatik yaz stajı grubu tatile girdi. Biyoinformatik öğrenmek ve çalışmak için bir grupla başlayıp devam ediyorsanız bu inanılmaz bir duygudur.  Önce kalabalıksın ve bir şeyler öğreniyorsun sonra yalnızsın ve bireysel olarak gelişimlerde bulunmaya çalışıyorsun ama biliyorsun ki ayağının takıldığı yerde seni tutacak bir hocan ve seni ayağa kaldıracak Biyoinformatik grup arkadaşların var.  Ayakta durmak ne kadar güzel olsada insan düşeceğini hissettiği zaman korkmuyor tabi ki böyle bir ekibin varlığını bildiği için. Ben önce Ahmet Raşit Öztürk hocamıza, sağladığı imkanlar, yaptığı çalışmalar, verdiği emekler ve çok güzel bir grup oluşturduğu için teşekkür ediyorum. Bu stajın bize öğrettiği çok şey oldu biraz bunlardan bahsedelim.
İlk gün  kapıdan girdiğinde tedirgindir insan, aklında cevapsız soruları vardır. Elini uzatıp bir merhaba demek rahatlatıyor. Sonra incelemeye başlıyorsun karşındakileri, meraklı bakışlarını atmaktan sakınmıyor, tanımaya çalışıyor ve zamanla alışıyorsun. Artık cevapsız sorular azalıyor. Yeni şeyler öğrenmek seni mutlu ediyor. Bu duygular ve düşünceleri aslında siz, Biyoinformatiğe karşıda  hissediyorsunuz. Alıştıkça, zaman geçirdikçe, bağımlılık yaptığının farkına varıyorsunuz. Öğrenmeye acıkıyor insan. Karışık cevapsız soruları oluyor. Datalar, kodlar, fonksiyonlar… “Hangisini nerede kullanırsam benim cevabım çıkar.” diyor. Hepsinin cevabının Biyoinformatiğin içinde saklı olduğunu öğretiyor.
Biyoinformatik, yaşamın içinden bir parçadır. Benim bu düşüncelerimi okuduğunuz yer belirli kodlarla tasarlanmış ve belli bir sisteme sahip bir sayfadır. Programlamayı bilmek ve bunu kullanabilmek hem bireysel hemde toplumsal açıdan faydadır. Biyoinformatik, biyolojinin ve bilgisayarın birleşimidir. Kullanımı geniş olup bilim açısından önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de Biyoinformatik hakında bilgi sahibi olan kişiler sınırlıdır.
Araştırmaktan ve çalışmaktan korktuğumuz bu günlerde Biyoinformatik ismini yeni duymuş olabilirsiniz. Bugün duyulmayan ama yarın ses getiricek bir alandır.


Teşekkürler
 Hande Seyhan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder